تبلیغات
سایت تخصصی ومشاوره رایگان دکتر رحمت سخنی - کشتارمسلمانان خوجالی توسط ارامنه جنایتکار به روایت تصویر Terrorist Armenians

کشتارمسلمانان خوجالی توسط ارامنه جنایتکار به روایت تصویر 

 Terrorist Armenians  

دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه   

dr.rahmat.sokhani@gmail.com

به گزارش سرویس تاریخ فرارو، در جریان مناقشه و جنگ در قره‌باغ، کشتاری در "خوجالی"به وقوع پیوست که نزدیک به 613 تفر را به کام مرگ کشاند؛ این کشتار یکی از غم‌انگیزترین رخدادها در تاریخ مناقشه جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ کوهستانی بود.
مناقشه زمانی آغاز شد که در زمان شوروی مردم قره‌باغ از وضع تبعیض آمیز بین بومیان ارمنی و آذری اعم از ترویج یکسویه فرهنگ آذری، جذب بهتر آنها در ادارات دولتی و در نهایت رسیدگی نیروهای امدادی شوروی به زلزله زدگان منطقه اسپیتاک در اثر زلزله 7 دسامبر 1988 و بی‌توجهی نیروهای امدادی به آسیب دیدگان ارمنی، ناراضی بودند.
گفته می شود، زمانی که اولین درگیری‌های قومی در این منطقه نمایان شد، آذربایجان به عنوان یکی از ایالت‌های اتحاد جماهیر شوروی سعی در سرکوب این اعتراضات داشت که ارامنه را بیش از پیش نگران تکرار کشتار عثمانی در چند دهه قبل کرد.
سرانجام در فوریه 1988 این مناقشه به جنگ منجر شد و در ناحیه قره‌باغ، واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان، بین اکثریت ارمنی ساکن با پشتیبانی ارمنستان و جمهوری آذربایجان نبرد در گرفت. با بالاگرفتن درگیری، هرکدام از طرفین سعی در پاکسازی قومی مناطق تحت تصرف خود از نژاد دیگر کردند؛ به دنبال آن 230?000 ارمنی ساکن آذربایجان و 800?000 آذری مجبور به مهاجرت از ارمنستان و مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان شدند.
کشتار  خواجه لی زمانی به وقوع پیوست که در ادامه جنگ و پس از سقوط شهر "خواجه‌لی"، ارتش ارمنستان به همراهی نیروهای 366 ارتش روسیه وارد این شهر شد و 613 نفر از غیر نظامیان از جمله 63 کودک را در این منطقه قتل عام کرد. 
این فاجعه در آن زمان توسط چند عکاس ثبت شد: ویکتوریا ایگلوا، فردریک لیگاین، ایلگار جفراف و آر.منگاسریان. عکس ها به جز مجموعه جعفراف همه رنگی هستند و در سایت اسناد و عکس های خواجه لی قابل دسترسی است. گفتنی است برخی عکس های برگزیده ممکن است برای برخی مخاطبان بیش از اندازه آزاردهنده باشد.

منبع :

http://fararu.com/fa/news/187261/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D8%B9%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87%E2%80%8C%D9%84%DB%8C  برچسب ها: ارامنه وحشی، ارامنه اشغالگر، ارامنه مزدور، ارامنه جنایتکار، دکتر، کشتارمسلمانان اذربایجان ایران توسط ارامنه،  
دنبالک ها: سایت کلکسیون خانواده شهید محمد سخنی، سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی،  

تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1396 | 11:49 ب.ظ | نویسنده : دکتر رحمت سخنی | نظرات

  • paper | وب قالب وبلاگ | وب بلاگ اسکای